Čeští hasiči jsou již po šesté mistry Evropy v TFA

7. – 8. června 2013 se v německém Mönchengladbachu uskutečnilo dvoudenní mistrovství TFA Germany / Europe, na které vyrazila i česká reprezentace v TFA.

 

Kromě toho, že jsme se stali mistry Evropy v kategorii do 40 let a v kategorii nad 40 let, jsou čeští borci také absolutními mistry letošního klání.

Disciplíny byly standardní, na prvním stanovišti se roztahovaly a motaly hadice; v dalším desetiminutovém intervalu závodník nastoupil ke kladivu, tunelu s barelem, tahání figuríny a přeskoku bariéry.

 

Jako třetí stanoviště byly připraveny dva žebříky, výstup na schody s barely, vytahování hadic na laně a šroubování konce proudnice. Závěrem čekal na soutěžícího výstup do 14. patra místní nemocnice a zasloužený výhled na město.

 

V pátek 31. května 2013 nastupovalo sedm závodníků ve dvojicích hned po sobě, před dvanáctou hodinou tak na trať vyběhli hasiči Štěpán Karban, Ladislav Mikulecký, Lukáš Novák, Radek Jakeš, Josef Vlk, Jaromír Barcuch a Dušan Plodr.

 

Michal Přecechtěl, Jiří Mikulecký, Lukáš Rosenkranz a Jan Semerádt, to byli závodníci, kteří se postavili na start v jednotlivcích v sobotu – druhý den německého mistrovství v TFA.

Nedlouho poté jsme na startu již viděli první českou štafetu ve složení: Štěpán Karban, Jaromír Barcuch, Josef Vlk a Radek Jakeš.

Skoro na závěr celých závodů odstartovala druhá česká štafeta, složená z Lukáše Nováka, bratrů Mikuleckých a Michala Přecechtěla.

 

Umístění příslušníků HZS ČR, vyslaných MV-generálním ředitelstvím HZS ČR
z celkového počtu 142 závodníků.

Kategorie družstev:

1. místo družstvo do 40 let ve složení Novák Lukáš, Mikulecký Jiří, Mikulecký Ladislav, Přecechtěl Michal.

1. místo družstvo nad 40 let ve složení Karban Štěpán, Vlk Josef, Barcuch Jaromír, Jakeš Radek.

 
V absolutním pořadí:

Novák Lukáš 2. místo, Přecechtěl Michal 4. místo, Mikulecký Jiří 6. místo, Mikulecký Ladislav 8. místo, Semerádt Jan 12. místo, Plodr Dušan 15. místo, Jakeš Radek 16. místo, Karban Štěpán 18. místo, Vlk Josef 20. místo, Rosenkranz Lukáš 69. místo
a Barcuch Jaromír 132. místo.

Kategorie Muži do 30 let:

Rosenkranz Lukáš 25. místo.

Kategorie Muži 30 až 35 let:

Novák Lukáš 1. místo, 2. Mikulecký Jiří 2. místo a Mikulecký Ladislav 3. místo, Plodr Dušan 7. místo.

Kategorie Muži 35 až 40 let:

Přecechtěl Michal 2. místo, Semerádt Jan 4. místo.

Kategorie Muži 40 – 45 let:

Jakeš Radek 3. místo, Karban Štěpán 4. místo.

Kategorie Muži 45 až 50 let:

Vlk Josef 3. místo.

Kategorie Muži 60 let:

Barcuch Jaromír 1. místo.

„Celkově je nutno vystoupení českých hasičů hodnotit jako další fantastický úspěch v řadě vynikajících mezinárodních výsledků, kolektiv je naprosto kompaktní a je rovněž potřeba zdůraznit, že mnozí odjížděli přímo z nasazení u povodní a opět se všichni vraceli zpět do služby.“ ohodnotil výsledky českých hasičů trenér výpravy Mgr. Vladimír Vysocký

Reprezentaci hasičů v disciplínách TFA čeká ještě dvoudenní soutěž TFA v polské Toruni
na konci června 2013. Bude to vůbec poprvé, co Češi pojedou na tento vysoce ceněný prestižní závod s početnou mezinárodní účastí.

 

„Někdo by se mohl pozastavit nad tím, že hasiči – závodníci – nepomáhají při náročné situaci v republice, proto je potřeba vše uvést na správnou míru. Reprezentace TFA je složena z profesionálních hasičů, kteří samozřejmě při povodních zasahovali a zasahovat ještě budou.

Mezi závodníky nalezneme potápěče, kteří vyjížděli do povodní postižených oblastí, nelze opomenout ani letecké záchranáře zasahující společně s vrtulníkem nebo hasiče – sloužící mnohdy i 48hodinové směny – z jiných částí republiky, které povodně zasáhly, či z krajů, které připravovaly odřady.

Do poslední chvíle se ve spolupráci s Generálním ředitelstvím HZS řešilo, zda účast nezrušit a nezůstat v republice. V současné době ale vzniklo „hluché místo“, kdy se v nejhůře postižených oblastech převážně čeká na opadnutí vody. Závodníci – profesionální  hasiči – nemají žádné úlevy a po brzkém návratu do republiky nastoupí opět na likvidaci následků povodní.

Současně se jedná o „pietní závod“, protože pořadatel – kamarád českých hasičů – v minulém roce zemřel a je to tedy vyjádření i vzpomínky na něj. „

Popisuje Zdeněk Koutník, vedoucí výpravy a mimo jiné hasič-potápěč zasahující v průběhu povodní ve Středočeském kraji.

 

O autorovi
Dobrovolný hasič, zakladatel HASIČI ONLINE.

Okomentovat

*


osm + = dvanáct