Cvičení složek IZS „Jeseníky 2013“

Ve středu 29. května 2013 se mezi 9:00 – 12:00 hodinou uskuteční v Lesním revíru Kobrštejn, katastrální území Horní Údolí, Zlaté Hory cvičení složek IZS s názvem „Jeseníky 2013“.

 

Rozehra cvičení

Vlivem silného poryvu větru vznikne na mýtině v lesním revíru Kobrštejn požár, který je způsoben úletem žhavých částic z míst, kde bylo v předešlých dnech prováděno pálení klestu. Plameny zapálí suchou trávu a hrabanku v dané lokalitě a v důsledku silného větru se požár velmi rychle šíří jak pozemně, tak i korunově. Oheň ohrožuje 80-letý smrkový porost o rozloze asi 200 ha a skupinku šesti skautů, kteří tou dobou pobývají na Podzámecké chatě situované ve směru šíření požáru. Vzhledem k postupu požáru k nedalekým rašelinovým ložiskům nelze vyloučit také šíření požáru skrytým podzemním hořením pod vrstvou lesní hrabanky.

 

Cvičící složky

Cvičení se zúčastní profesionální hasiči HZS Olomouckého a Moravskoslezského kraje, vybrané jednotky dobrovolných hasičů okresu Jeseník, polští hasiči, Policie ČR, Městská policie Jeseník, ZZS Olomouckého kraje, Letecká služba Policie ČR, Celní správa, Horská služba Jeseníky, Lesy ČR. Celkem se bude cvičení účastnit 117 cvičících.

 

Cíle cvičení

Hlavním cílem cvičení je prakticky procvičit postup jednotek požární ochrany a dalších složek integrovaného záchranného systému při likvidaci rozsáhlého lesního požáru v nepřístupném terénu s využitím mezikrajské pomoci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a přeshraniční spolupráce Státní požární ochrany v Opoli.

 

Hasiči budou cvičit hašení různých typů lesních požárů, zřízení stanovišť pro čerpání vody, hašení pomocí letadla, záchranu osob v těžce přístupném terénu a další.

Bc.Ing. Vladimíra Hacsiková

tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje

O autorovi
Dobrovolný hasič, zakladatel HASIČI ONLINE.

Okomentovat

*


+ pět = osm