EPS pomáhá hasičům při práci a chrání majetek firem i domům!

Čím dříve se hasiči dozví o požáru, tím dříve mohou zahájit jeho hašení a předcházet škodám na zdraví i na majetku. Požáru někdy předejít nelze a může potkat úplně každého. To by si měli uvědomit všichni majitelé rodinných domů, bytových domů a firem. když už vypukne požár, je třeba, aby se tato informace co nejdříve dostala příslušným hasičským jednotkám. A to i v době, kdy v objektu zrovna nikdo není. Velkým pomocníkem majitelů objektu a hasičů se v této oblasti mohou stát EPS – systémy Elektronické Požární Signalizace.

 

Doporučujte EPS kdekoliv je možné

Elektronické požární signalizace jsou pro všechny objekty velkým pomocníkem. Jedná se o systémy detektorů kouře a ohně, které okamžitě vysílají signál o vznikajícím nebezpečí na požární ústřednu. Ta situaci vyhodnotí a informuje o vznikajícím požáru příslušnou požární stanici. Sama hasičská stanice tedy může o požáru vědět mnohem dříve, než kdokoliv jin, zejména pokud je objekt v danou chvíli prázdný. Díky včasné informaci a rychlému zásahu tak mohou být škody jen minimální. Rozhodně se tedy vyplatí EPS doporučovat majitelům objektů. Spolehlivé a zkušené firmy v této oblasti by měly nabízet 2 systémy EPS.

 

Základ je konvenční systém požární signalizace

Konvenční systém požární signalizace je základním řešením. Hodí se zejména pro menší druhy objektů. Předností tohoto systému je především nízká cena a dobrá dostupnost. Na smyčce jsou zasazeny požární hlásiče a ty vyhodnocují proudové změny na smyčce. Když systém zaznamená požár, změní se odpor smyčky a následně jsou tyto informace vyhodnocovány ústřednou. Tento systém ovšem může mít mírné nedostatky. Problémy se mohou vyskytnout při změnách systému. Nelze s přesností říci, na jakém místě konkrétně požár vypukl a který detektor jej zaznamenal.

 

Efektivnější jsou adresované systémy EPS

Adresované systémy elektronické požární signalizace nabízí větší množství výhod. Jsou vhodní i pro velké objekty a jejich jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Systémy pracují na principu vzájemné komunikace mezi jednotlivými prvky na dialogové lince. Jednotlivé detekční prvky komunikují s ústřednou samostatně, takže lze přesně říci, v jakém konkrétním místě je ohnisko požáru. To je pro zasahující hasičské jednotky velkou pomocí.

O autorovi
Dobrovolný hasič, zakladatel HASIČI ONLINE.

Okomentovat

*


− sedm = dva