Hardy – robot

„Kam hasič nemůže, tam nastrčí Hardyho“

Co by měl udělat hasič, když zasahuje u mohutného požáru velké výrobní haly? Nedělat nic, protože za chvíli se může zřítit stěna nebo propadnout střecha? Vrhnout se do ohně a vytahovat lahve s plynem, či hasit hlava nehlava? Kdepak – tam, kde už jde o lidský život, nastupuje HARDY

Dálkově ovládaný záchranářský a hasicí robot jménem HARDY byl vyvinut pro nasazení v situacích, kde už běžná hasičská technika nestačí nebo je riziko pro záchranáře příliš vysoké.

Robot se pohybuje na vysoce stabilním pásovém podvozku a dokáže proniknout i velmi obtížným terénem obklopeným plameny. Integrovaný chladicí systém mu dodává vysokou odolnost vůči žáru, a proto dokáže pracovat i v podmínkách, které jsou daleko za možnostmi lidského organismu. Díky svému úchopovému rameni s vysokou nosností může z hořících objektů vyvážet například tlakové lahve. V rameni má také namontovanou integrovanou trysku a hasicí systém s výkonem až 400 l/hod. Ano, HARDY může nejen manipulovat s nebezpečnými předměty, ale může sám i účinně hasit.

Funkční prototyp robota Hardyho se nyní testuje a pracuje se na jeho dalších vylepšeních.

Fakulta strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava vyvinula elektrické pohony a řídicí systém robota. Výrobcem a příjemcem účelové podpory tohoto projektu FT-TA5/071 „Výzkum a vývoj modulární struktury servisních, zásahových a záchranářských robotů“, který byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím MPO, jsou Strojírny Třinec, a.s. Spolupříjemci účelové podpory a spoluřešiteli tohoto projektu jsou VŠB – Technická univerzita Ostrava a firma FITE, a.s

O autorovi

Okomentovat

*


− dva = šest