Hasičský tank

Hasičský tank SPOT 55

Jedná se o speciální hasičský tank s označením SPOT 55.Je postaven na podvozku armádního tanku T55 a nástavbu vyrobila firma Vojenský opravárenský podnik Nový Jičín. Tank byl vyroben v roce 1973 a v roce 1993 prošel celkovou repasí

Využití skýtá především při lesních požárech kde má opravdu velkou prostupnost terénem,další využití je při rozsáhlých požárech výrobních hal skladišť apod.

Vozidlo je vybaveno dvěma nádržemi .Hlavní nádrž má obsah 11 000l a druhá nádrž 2 000l.Hašení pomocí pěny umožňuje nádrž na pěnu.Hašení se provádí pomocí dvou lafet každá o výkonu 3 200.Každá lafeta má tudíž své čerpadlo.Čerpadla jsou totožná s čerpadly na cas 32.Posádka Tanku je chráněna proti radioaktivnímu záření, proti sálavému teplu a situaci venku může osádka sledovat pomocí kamery.

Doplňování vody má dvě možnosti.První možností je pokud vozidlo již zaujmulo polohu tak jej doplňovat pomocí savic .Druhá možnost je sáním z vodního zdroje ale pouze do sací výšky okolo 7 m

Hmotnost :cca 50t

Max rychlost 40km/h