Hoří Dům zbrojnošům “Hlásil kastelán!

''Hoří dům zbrojnošů!'' hlásil kastelán Svojanova hasičům

Svojanov  – Profesionální hasiči z Poličky zasahovali v pondělí na hradě Svojanov. Alarm hlásil požár v nejvzácnější expozici.

Od letošního roku má historické sídlo nad městysem nové zabezpečovací zařízení. V pondělí se už přihlásilo o slovo. Hlásič požárů zaznamenal plameny v nejvzácnější části hradu, v novém domě zbrojnošů. Kastelán hradu Miloš Dempír oznámil o půl desáté ráno hasičům, že na hradě hoří. Oheň se šířil domem zbrojnošů, kde jsou téměř všechny součásti ze dřeva. „Hoří v nejohroženější části hradu, kde jsou nejcennější prvky, jako dřevěné krovy a trámy z patnáctého století. V prvním patře je expozice ze života hradní posádky se vzácnými exponáty," uvedl kastelán. V současné době je v přízemí adventní výstava. Škoda, kterou by plameny mohly způsobit, by se dala jen stěží odhadnout. Historická hodnota je takřka nevyčíslitelná. Hlásič požárů Alarm oznámil kastelánovi, že hoří. „Hrad je vybavený novým zabezpečovacím zařízením. Jsme napojení na centrální pult ochrany. Hlásič požárů je v mém bytě a zpráva mi přišla také na mobil," vysvětlil Miloš Dempír. Naštěstí se jednalo pouze o cvičný poplach, aby si hasiči odzkoušeli nový systém. Hrad Svojanov je od požární stanice v Poličce vzdálený zhruba dvacet kilometrů. Každá minuta, každá mezera v systému může o osudu této památky rozhodnout. „Taktické cvičení slouží k vyzkoušení celého aparátu, abychom se lépe orientovali v terénu. Také víme, kde jsou jednotlivá čidla. Je tu hodně historických věcí. Při cvičení si ujasníme, kde jsou uložené. Při skutečném zásahu pak víme, odkud máme co zachraňovat," poznamenal velitel zásahu Libor Hlavsa. Výjezdová jednotka musí do dvou minut vyjet ze stanice. Na hradě si pak vyzvedne klíč z trezoru, aby se hasiči dostali tam, kam potřebují. Všechny nedostatky zjištěné při taktickém cvičení pak mohou hasiči doladit. Život především Pokud hasiči zasahují při skutečném požáru v památkách, jsou i tam na prvním místě lidé. „Všude bereme jako prvořadou záchranu osob, poté interiéru, majetku. Všechny práce děláme tak, abychom nezpůsobili velkou škodu," popisoval velitel zásahu. Hrad je vybudovaný hodně vysoko na skalách, proto ani s vodou to není jednoduché. „Je tu rezervoár na sedm kubíků vody. V případě, že by se něco stalo, je ve vedlejší budově čerpadlo, které by vodu doplňovalo přímo do zásobníku. V jiném případě by tu musela fungovat kyvadlová doprava a to by byl vzhledem k poloze a úzkým cestám problém," upřesnil velitel zásahu. Tentokrát se na hrad vydala pouze jednotka profesionálů u Poličky. Při skutečném požáru by historické sídlo zachraňovaly všechny jednotky z okolí. „Podle potřeby bychom si přes operační středisko přivolali posily," dodal Libor Hlavsa.

O autorovi

Okomentovat

*


devět − sedm =