Medaile Hasičského záchranného sboru za záchranu životů a za dlouholetou práci

Ve čtvrtek 24. října 2013 od 12,00 hodin budou v prostorách Trojského zámku v Praze předány medaile Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR).

Tato ocenění se udělují u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československého státu.

 

 

Ministr vnitra bude udělovat dvě medaile za statečnost.

První z nich bude jedenáctiletému chlapci, který zachránil život své 1,5 leté sestře, když u nich doma začalo hořet. Dne 25. června 2012 se v obci Slatinice odehrál požár rodinného domu. Štiplavý kouř a plameny v kuchyni, které se rozšířily na kuchyňskou linku od zapomenutých potravin na plotně, přiměly jedenáctiletého chlapce zjistit, co se v domě děje. V tu chvíli byla doma také jeho mladší sestřička (1,5 roku). Po zjištění, že v kuchyni hoří, neváhal a okamžitě ji vynesl před dům do bezpečí a utíkal přes ulici zavolat pomoc. Kolemjdoucí poté velmi rychle odpojili elektrickou energii a plyn a pokusili se požár uhasit. Jednání hocha bylo vzhledem k jeho věku vysoce nadstandardní a jeho duchapřítomnost předčila obvyklé chování mnohých dospělých v podobných situacích

 

Druhou medaili si převezme muž, který se dne 24. 4. 2013 stal svědkem dopravní nehody kamionu s následným požárem. Muž neváhal a okamžitě běžel k místu nehody. Zde zjistil, že v kabině havarovaného vozidla je uvězněný řidič, který volal o pomoc. Prostor kabiny byl značně zakouřený zplodinami hoření a za kabinou šlehaly plameny. Pomocí kamenu rozbil sklo na bočních dveřích kabiny a řidiči pomohl ven. Svým rychlým a odvážným činem přispěl k záchraně jeho života.

Další medaile za statečnost udělil generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, plk. Ing. Drahoslav Ryba. Devatenáct z nich bude uděleno v souvislosti s hrdinskými činy při povodních, které letos v červnu zasáhly českou republiku.

Tři medaile za statečnost jsou určeny hasičům, kteří projevili velkou osobní statečnost při záchraně osob a hašení požáru po výbuchu plynu v obytném domě ve Frenštátu pod Radhoštěm. Společně se jim podařilo úspěšně utěsnit plynového potrubí, ze kterého unikal hořící plyn. Vše se navíc odehrávalo v suterénu domu, jehož statika byla vážně narušena. Do prostor navíc vstupovali s vědomím, že v důsledku výbuchu již byl jeden hasič zraněn a během zásahu docházelo k dalším výbuchům. V místnosti, kde prováděli utěsnění plynového potrubí, navíc intenzivně hořelo a plameny zasahovaly až na schodiště, kterým se museli proplazit. I přesto se jim podařilo plynové potrubí utěsnit.

A poslední medaile za statečnost patří příslušníkovi HZS Karlovarského kraje, který zachránil život tonoucímu pětiletému chlapci.

Dále budou předány medaile „Za věrnost“ příslušníkům HZS ČR, kteří slouží u sboru více než 30 let a významně se podílejí na rozvoji a fungování sboru.

Čestné medaile budou uděleny i osobnostem mimo HZS ČR. Především se jedná o ty, kteří se zasloužili o přijetí zákona k spolufinancování bezpečnostního systému. Také těm, kteří se zasloužili o přijetí novely zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a jeho aplikaci v podmínkách HZS krajů nebo jiným způsobem přispěli k rozvoji a zefektivnění bezpečnostního systému ČR.

O autorovi
Dobrovolný hasič, zakladatel HASIČI ONLINE.

Okomentovat

*


− tři = jedna