Mistrovství světa dorostu a 3 mistrovství světa juniorů v Požárním sportu Svitavy

Požární sport pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu, proto je úředním jazykem ruština. Doposud se mistrovství konala výhradně v některé ze zemí bývalého Sovětského svazu. Téměř všichni účastníci svitavského mistrovství jsou z Východu, přijedou také Chorvati, poprvé i Poláci a Slováci. K dnešnímu dni se na mistrovství přihlásilo třináct zemí světa. Zatím je ještě stále otazník nad Ukrajinou. Koncem týdne si sportoviště ve Svitavách vyzkouší naše národní reprezentace. V sobotu se začnou sjíždět dobrovolníci a v neděli už soutěžní týmy. Dalo by se říci, že naše republika je na hranici mezi dvěma druhy soutěží. Od nás na západ jsou soutěže CTIF s větším důrazem na bezpečnost. V České republice se věnujeme oběma. A úspěšně. V loňském roce jsme dovezli spoustu zlatých medailí ze světových her z Francie, máme absolutní mistry světa v požárním sportu. V požárním sportu i v CTIF jsme světová špička.

 

Mladí sportovci, kteří reprezentovali   naši republiku, se sjeli do Svitav dřív. Chtějí vyzkoušet terén ještě před tím, než světový šampionát začne. „Připravují se zde reprezentanti v požárním sportu juniorů a dorostu do třiadvaceti let. Trénují sto metrů s překážkami, požární útok, výstup na cvičnou věž a štafetu," upřesňuje Jan Aulický, ředitel Kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Premiéra

Zcela novou kategorií letošního mistrovství jsou juniorky. „Děvčata trénují od března letošního roku. Do té doby jsme vlastně nevěděli, že tato reprezentace bude postavená," konstatuje Jan Aulický. Děvčata si poprvé zazávodila na mistrovství České republiky v požárním sportu před čtrnácti dny v Českých Budějovicích. Při exhibici tam všem ukázala, že nezahálejí a na světový šampionát tvrdě trénují.

 

Juniorky zabojují na mistrovství světa ve Svitavách poprvé. „Bude to pro nás velká premiéra. Na mistrovství jsme se připravovaly tři měsíce. Dorostenky už trénují rok, takže jsou trochu napřed, hlavně na věži," poznamenává Barbora Šubrtová, která přijela z Velichovek. V partě šikovných děvčat jsou středoškolačky, vysokoškolačky, ale také pracující. „Jsme z celé republiky, tak je to složité na celkovou organizaci. Abychom se všichni sešli na soustředění, i s trenéry," říká Barbora Šubrtová. Parťačky z týmu přikyvují.

 

Trénování výstupu na věž není v jednotlivých koutech naší země pro děvčata jednoduché. Každá ji nemá postavenou za domem, aby na ni mohla kdykoliv vyběhnout. „Vždy záleží na hasičských sborech. Někde to je složité, jinde v pohodě. Už se s tím smířili. Je to o domluvě a především na lidech," shodují se juniorky.

 

Skluz, který mají na věži, chtějí dohnat na stovce a ve štafetě. V tom si věří nejvíc. „Vzhledem k tomu, že se od nás moc neočekává, tak chceme všechny překvapit," podotýká Markéta Marková z Dolní Čermné. Největší soupeřkami budou podle děvčat asi Rusky. „Očekáváme ale pořádnou fanouškovskou základnu. Ta nás nejvíc podpoří," míní Markéta Marková. Na domácí půdě si chtějí mistrovství užít.

Držme našim reprezentantům pěsti. Vždyť Česká republika patří v požárním sportu mezi špičky

O autorovi

Okomentovat

*


jedna + = pět