Letošní Pyromeeting byl věnovaný požární ochraně historických památek

Pyromeeting, konference, která již tradičně doprovází brněnský veletrh PYROS/ISET byl letos věnován požární ochraně historických památek.  

 

Toto téma si organizátoři zvolili záměrně. Podíváme-li se do minulosti, ničivé požáry mají za následek ztrátu mnoha významných historických památek. Navíc, pokud historický objekt vyhoří, ztratí společnost nejen hmotnou stránku, ale především duchovní odkaz, který má být předáván z generace na generaci. Pokud si již další generace nebudou moci prohlédnout vzácné nástěnné malby, fresky nebo obrazy, přijdou tak o důležitou část historického odkazu.
 
 
Ani statistiky požárů památek nejsou příznivé, od roku 1997 došlo na území ČR ke 245 požárům historických památek a škoda u těchto objektů je vždy velmi vysoká.
 
 
Konferenci oficiální zahájil náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost brig. gen. Ing. Miloš Svoboda. Mezi vzácnými hosty byli například generální ředitel HZS ČR plk. Ing. Drahoslav Ryba, prezident Hasičského a záchranného sboru SR, plk. JUDr. Alexander Nejedlý, zástupce primátora města Brna JUDr. Rostislav Obrlík nebo náměstek pro památkovou péči generálního ředitelství Národního památkového ústavu, Mgr. Martin Tomášek, PhD.
 
Na konferenci vystoupili přednášející z řad HZS ČR, odborníci v oblasti požární prevence i vědy a výzkumu spolu s experty z Národního památkového ústavu.
 
Toto spojení má své opodstatnění. Časté požáry památkových objektů a hlavně nevyčíslitelné škody nejen materiální ale především historické hodnoty vedly v roce 2010 k zahájení spolupráce mezi Národním památkovým ústavem a HZS ČR. Tato spolupráce si klade za cíl lepší ochranu památek z hlediska požární bezpečnosti.
 
A o své zkušenosti se přijeli podělit i zahraniční hosté, konkrétně kolegové se Slovenska, kteří mají poměrně čerstvou zkušenost s požárem hradu Krásná Hórka.
 
 
Jednotlivé přednášky:
 
PhDr. Jana Součková, DrSc. – Český komitét Modrého štítu
 
plk. Ing. Rudolf Kaiser – MV GŘ HZS ČR
Historie a současný vývoj požární ochrany kulturního dědictví
 
Ing. Pavel Jirásek – Národní památkový ústav
Metodika a databáze požární ochrany památkových objektů
 
plk. Ing. Marek Hütter  – Střední odborná škola požární ochrany a Vyšší odborná škola požární ochrany ve Frýdku- Místku
Aktivní požární prevence památkových objektů
 
Ing. arch. Ondřej Ševců – Národní památkový ústav
Památkové objekty a neviditelná požární ochrana
 
plk. Ing. Ján Egri – Hasičský a Záchranný Sbor Slovenské Republiky
Požár hradu Krásná Hôrka
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
O autorovi
Dobrovolný hasič, zakladatel HASIČI ONLINE.

Okomentovat

*


čtyři − dva =