Oslavy 110. výročí založení Hasičské župy sedlecké provázely děšťové přeháňky

SEDLEC-PRČICE V sobotu 21. září pod záštitou Městského úřadu Sedlec-Prčice byly na Vítkově náměstí zahájeny Oslavy 110. výročí založení Hasičské župy sedlecké.

Po slavnostním zahájení odjela delegace hasičů historickým vozem na oba městské hřbitovy. U hlavního kříže pak položili věnec k uctění památky hasičů padlých ve světových válkách.

 

Na Vítkově náměstí mohli návštěvníci shlédnout výstavu a předvedení historické a současné techniky. K vidění zde byly hasičské sekery, uniformy, opasky a další velmi zajímavé exponáty. Mezi ty nejzajímavější patřila také „zlatá“ hasičská přilba a dobový hasičský stejnokroj. Mimořádnou pozornost přitahovala chlouba SDH Měšetice – plně funkční ruční hasičská stříkačka „koňka“ z roku 1913 a chlouba SDH Prčice – ruční kombinovaná stříkačka z roku1888, doplněná v roce 1924 benzinovým motorem.

Senzaci mezi diváky vyvolal i požární útok provedený členy jmenovaných sborů s touto jedinečnou historickou hasičskou technikou a v dobovém oblečení. Zaslouženou pozornost vzbudila nejmodernější zásahová technika Hasičského záchranného sboru Sedlčany. Zájemci si mohli potěžkat i hydraulické nůžky. Byli překvapeni jejich vahou, se kterou se musí profesionální hasiči vyrovnat při vyprošťování zraněného řidiče ze zdemolovaného auta.

Výstava v prčickém Infocentru umožnila návštěvníkům ohlédnutí za hasičskou tradicí zakládajících sborů prostřednictvím jejich dobové písemné a fotografické dokumentace.

V rámci oslavy se uskutečnila také slavnostní schůze delegátů hasičské župy sedlecké spojená s předáním pamětních listů nejlepším členům hasičských sborů. Jednání řídilo čestné předsednictvo ve složení starosta KSH Středočeského kraje Josef Páv, starostka města Sedlec-Prčice Miroslava Jeřábková a velitel HZS Sedlčany Petr Hron, starosta hasičského okrsku Sedlec-Prčice Josef Zavadil, velitel hasičského okrsku Sedlec-Prčice Tomáš Seidl a páter Martin Vlček.

 

Článek: František Vávra

Fotodokumentace: František Vávra

 

 

 

O autorovi
Dobrovolný hasič, zakladatel HASIČI ONLINE.

Okomentovat

*


devět − jedna =