Požáry kotlů patří stále mezi časté příčiny požáru domácností. Poradíme, jak topit bezpečně.

Ze statistik Hasičské záchranné služby vyplývá, že technické závady na zdrojích tepla, tedy na kotlech či jiných ohřevných zařízeních, jako jsou karmy nebo přímotopy, představují druhou nejčastější příčinu výjezdů hasičů k likvidacím požárů domácností. Přitom jsou již dnes k dispozici technologie, které otázku požární bezpečnosti nejen obstojně řeší, ale dokonce i úplně nulují vzhledem ke skutečnosti použití nízkoteplotních rozvodů a bezpečných technologií. Ať už chcete investovat do moderních a ekologických systémů vytápění či do požární bezpečnosti, není dnes problém zajistit domácnost bez požárních rizik, které jsou navíc velmi často obtížně hraditelné ze strany pojišťoven.

 

Povinná požární bezpečnost u kotlů na tuhá a kapalná paliva

Spolu s instalací kotle na tuhá nebo pevná paliva měla ve vašem objektu proběhnout požární kontrola samotného přístroje a dané přípojky spolu s místem pro uskladnění paliva. Palivo totiž obvykle nemůže být přímo tam, kde dochází k jeho spalování, protože v takovém případě hrozí nebezpečí požáru. Po celkové kontrole od hasičů je následně nutné používat dané vybavení jenom dle návodu od výrobce či dle instrukcí příslušníků hasičského záchranného sboru. Pokud dochází k jinému používání kotle, než je schváleno, např. vyšší teplotou ve spalovací komoře či zvyšováním tlaku otopné vody v rozvodech nad povolené hodnoty, může se velmi snadno stát, že pojišťovna odmítne škodu způsobenou případným požárem kompenzovat, a tudíž je následně likvidace nehody plně v rukou majitele daného objektu.

 

Jak topit bezpečně a efektivně

Klíčem k bezpečnému a efektivnímu topení je, jak jsme napsali, dodržování pokynů výrobců co se obsluhy týče a následně příslušníků hasičského záchranného sboru v otázce jakosti a skladování paliva. V obecné rovině je možné říci, že otopné soustavy mívají problém s prudkými změnami teplot, zejména v případě jejich zahřívání na optimální provozní teplotu, která se bere jako nejrizikovější fáze, jelikož při ní může dojít ke vzplanutí zbytků paliva v odtazích a rozvodech. Proto je důležitý ještě třetí bod kontroly topné soustavy, a tím je čistota komínů a jiných cest, kterými jsou odváděny zplodiny hoření, a to jak u centrálních kotlů, tak u nejrůznějších samostatných topných jednotek, zejména karem. Vždy je ostatně lepší udržovat topnou soustavu v optimální, ale hlavně stálé teplotě, čímž předejdete zbytečným ztrátám a kondenzaci vlhkosti v samotných místnostech. Pozor ovšem také dávejte na čistotu samotných sálavých ploch a rozvodů, jelikož se na nich mohou přepalovat organické zbytky, které mohu představovat závažné alergeny zejména pro citlivější osoby.

U nízkoteplotních systémů požáry nehrozí vůbec

Existují i systémy a technologie vytápění, které fungují na principu nízkoteplotních rozvodů, tedy v otopné soustavě cirkuluje voda o teplotě o něco málo více než 22 stupňů Celsia, která je držena ve stálé teplotě většinou pomocí tepelného čerpadla či jiné termické jednotky. U těchto systému, mezi které patří třeba i unikátní český systém iClima, zpravidla riziko požárů neexistuje a ani nepotřebujete skladovat žádné palivo, protože zrovna právě systém iClima ke svému provozu nepoužívá žádná fosilní paliva, proto nehrozí vznícení v případě nevhodného skladování. Systém iClima navíc zajistí svým majitelům stálý teplotní komfort jak v zimě, tak i v létě, díky udržování stále teploty v domě, a to za velmi nízké náklady, kdy celoroční topení a chlazení v domě vyjde na jednotky tisíc korun. S iClima můžete zapomenout na nezdravou klimatizaci a alergeny z běžných otopných soustav a samozřejmě také na rizika požárů, jelikož celý systém funguje pouze s plně ekologickými zdroji jako solární energie nebo tepelná energie ze země či vody. S iClima už se nemusíte bát vysokého účtu za topení ani požárního nebezpečí. Pokud chcete zdravý a bezpečný domov, určitě o systému iClima zauvažujte.

O autorovi
Dobrovolný hasič, zakladatel HASIČI ONLINE.

Okomentovat

*


devět − čtyři =