Přijďte se podívat „JAK (NE)HOŘÍ DŮM“

Ročně vznikne v rodinných a bytových domech kolem tří tisíc požárů, které si vybírají nejkrutější daň, lidské životy. Jen v loňském roce evidují hasiči takových požárů 2 684. Celková výše škod se vyšplhala přes 430 milionů. Tyto požáry si vyžádaly 71 lidských životů a 643 lidí při nich bylo zraněno.

Nejčastější příčinou požárů v rodinných a bytových domech je nedbalost dospělých, jako je neopatrnost při kouření, používáním otevřeného ohně nebo zanedbání bezpečnostních předpisů. Také evidujeme vysoký počet provozně technických závad a úmyslná zapálení nebo hru dětí s ohněm.

Právě proto, že si uvědomujeme vysoká rizika spojená s požáry v domácnostech, připravila Profesní komora požární ochrany ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR unikátní požární experiment.

Ve čtvrtek 20. června 2013 od 10 hodin ve zkušebně PAVUS a.s. ve Veselí nad Lužnicí můžete být svědky toho, jak shoří či neshoří dva na první pohled identické domy.

Mezi domy bude přece jen ale jeden podstatný rozdíl. Každý bude proveden v jiné kvalitě. Jedna dřevostavba bude vystavěna běžným způsobem a v běžné až horší kvalitě (se kterou se stavaři často setkávají), ta druhá bude postavena z kvalitních materiálů a se všemi podstatnými protipožárními detaily.

Názorně uvidíte, kde není dobré šetřit při výstavbě rodinného domu.

„Obzvláště teď po povodních budou mít lidé možná tendenci stavět rychle laciné domy. Když ale budou šetřit na nesprávných místech, jako je například protipožární zajištění, dopouští se tak fatální chyby, která muže mít v budoucnu tragické následky.“ Říká kpt. Radek Kislinger, dlouholetý vyšetřovatel příčin požárů.

Tato netradiční zkouška bude součástí již 6. ročníku konference Profesní komory požární ochrany, která má letos název „Jak vrátit vážnost požární ochraně – náš každodenní kontakt s požárně bezpečnostními zařízeními.“

Konference má i netradiční průběh. Během půl roku vznikl k této konferenci film, který mapuje všední den běžného člověka. Zdůrazňuje ale, jaká požárně bezpečnostní zařízení nevědomky míjí. Tento každodenní „film“ je komentován prezentacemi odborníků v takové rovině, aby i laická veřejnost pochopila, proč a hlavně jak jednotlivá požárně bezpečnostní zařízení fungují.

Netradiční multimediální konference proběhne dne 19. června 2013 v hotelu Dvořák v Táboře.

Požární ochrana je nedílnou součástí našeho života. Záměr konference je, abychom si tuto větu uvědomili bez ohledu na to, zda jsme či nejsme experti v daném oboru.“ Říká ke konferenci prezident Profesní komory požární ochrany pan František Kregl.

 

Adresa zkušebny PAVUS:

Čtvrť J. Hybeše 879
391 81 Veselí nad Lužnicí II

N 49°11.79638', E 14°43.22507'

O autorovi
Dobrovolný hasič, zakladatel HASIČI ONLINE.

Okomentovat

*


− sedm = dva