Unikátní výstava hasičských fotografií byla zahájena v Helsinkách

Dne 5. listopadu 2013 byla v Národní knihovně v Helsinkách, zahájena výstava fotografií, představující  práci hasičů v České republice. Výstavu uspořádalo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR společně se Zastupitelským úřadem ČR v Helsinkách a ve spolupráci s Národní knihovnou na Rikhardinkatu.

 

 

Na třiceti fotografiích je zachycena práce hasičů tak, jak ji nafotili sami hasiči napříč celou Českou republikou. Prostřednictvím fotografií zachycují hasiči svůj osobitý pohled na mimořádnou událost. Nejsou to fotografie zcela dokumentární, ale takové, které mají i umělecký přesah.

Výstava si klade za cíl ukázat průřezově co nejširší náplň práce hasičů tak, jak jí nafotili sami hasiči při zásazích. Za každou fotografií se tak skrývá konkrétní hasič z konkrétní stanice, ukazující prostřednictvím fotografie svůj osobitý pohled na konkrétní mimořádnou událost. Divák má díky tomu možnost vidět práci hasičů očima hasičů.

Výstava je doplněna o stručné obecné informace o Hasičském záchranném sboru ČR. Pod každou fotografií je popisek se jménem autora, jeho služebním zařazením v rámci HZS ČR a popisem, o jakou mimořádnou událost se jednalo.

Výstava dostala název „Moments of Everyday Life“, Okamžiky každodenního života, a v Helsinkách je o ní veliký zájem. Na slavnostním zahájení nechyběly důležité osobnosti ze společenského i kulturního života Finska a samozřejmě ani nejvyšší představitelé požární ochrany. Dále také krajané z Česka, kteří v Helsinkách žijí nebo studenti bohemistiky v Helsinkách.

Výstavu otevřel velvyslanec České republiky ve Finsku, pan Martin Tomčo a generální ředitel HZS ČR, brigádní generál Drahoslav Ryba. Přítomen byl i generální ředitel HZS Finska pan Esko Koskinen.

Ředitel knihovny, pan Jorma Mähönen, ve svém úvodním vystoupení řekl mimo jiné, že je pro něho velkou ctí, že se tato výstava koná právě v Národní knihovně a že je přesvědčen, že se jedná o důstojné prostory, protože sál, ve kterém je výstava umístěna je jedním z nejhezčích v Helsinkách. Navíc je ještě zajímavou shodou náhod, že knihovnu postavil stejný architekt, který je autorem i nejstarší hasičské stanice v Helsinkách, která stojí hned za rohem.

Pan Martin Tomčo ocenil možnost představit Českou republiku i tímto, netradičním způsobem a sám byl při prohlížení fotografií překvapen, jak široký záběr práce hasiči mají, a také vysokou kvalitou a profesionalitou fotografií.

„Tak, jako mimořádné události, jako jsou povodně, sněhové kalamity, silný vítr nebo sucho neznají hranice, tak ani fotografie samotná nemá hranic, a to je to, co spojuje tuto výstavu s každodenní prací hasičů“, řekl mimo jiné ve svém projevu brig. generál Ryba.

Dále pak připomněl, že Finsko bylo pro Českou republiku inspirací v roce 2000, při tvorbě krizové legislativy, dále při zavádění jednotného čísla tísňového volání 112 a v neposlední řadě je také jednou ze zemí, kde se pojišťovny podílejí na financování požární ochrany tak, jak je tomu nyní nově i v České republice.

 

Výstavu si návštěvníci knihovny mohou prohlédnout do 29. listopadu 2013.

 

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová

O autorovi
Dobrovolný hasič, zakladatel HASIČI ONLINE.

Okomentovat

*


osm − = jedna